Що потрібно знати для підготовки газону до зими
Що потрібно знати про підготовку газону до зими
Повноцінний догляд за газоном включає в себе не тільки регулярні підстригання й поливання, які в період літньої спеки проводять раз на кілька днів. Існує ще ряд заходів, як-от мульчування, удобрювання й розпушування дерну, які виконують набагато рідше. Причому на різних етапах вегетації – із весни до пізньої осені – ці агротехнічні прийоми мають специфічні сезонні особливості. Що ж потрібно знати про осінній догляд за газоном?
Коли та як газон косять востаннє перед зимівлею?
Інтенсивність підстригання трави визначається швидкістю росту рослин. І якщо навесні та на початку літа траву краще стригти раз на 5-7 днів, то в середині осені, коли середньодобова температура знижується й рослини повільніше ростуть, газон косять кожні 10-14 днів.
Останнє підстригання газону виконують наприкінці жовтня – на початку листопада.Рекомендовані принципи косіння при цьому залишаються такими самими. Після підстригання висота злаків повинна бути в межах 5-6 см. Довжина зрізуваної частини пагона при цьому не повинна перевищувати третини повної висоти стебла, тобто рослини стрижуть при висоті 8-10 см.
Востаннє газон краще косити наприкінці жовтня – на початку листопада, щоб перед похолоданням злаки відросли ще на 2-3 см. Після того як середньодобова температура повітря опуститься нижче 8-10 °С газон не чіпають.
Чи потрібно мульчувати й удобрювати газон восени?
Якщо ви косите газон мульчувальною косаркою, 1-2 рази на місяць зрізану траву достатньо збирати в травозбірник, а повертати її на землю у вигляді подрібненої трави – мульчі. Вважається, що подрібнені стебла рослин здатні швидко перегнити й збагатити мінеральний склад ґрунту, у результаті чого поліпшиться стан трав’яного покриву.
Висота рослин напередодні зимівлі повинна становити не менше ніж 6-8 см.Проте восени зловживати мульчуванням не варто, оскільки надлишок зелених частин пагонів може призвести до випрівання дерну та хвороб газону. Крім того, важливо знати, що в разі мульчування зрізання пагонів виконують усього на 1-2 см. Причому операцію проводять, коли пагони досягли висоти не більше ніж 5-7 см.
Крім мульчування, восени важливо виконати й мінеральне удобрення ґрунту гранульованими сумішами. І якщо на початку й у середині сезону для поліпшення стану зелених пагонів рекомендовано мінеральні підживлення з підвищеним умістом азоту, то восени застосовують добрива, де більше фосфору та калію.
Річ у тому, що азот у системі живлення рослин відповідає за зростання обсягу зеленої маси, тоді як фосфор і калій позитивно позначаються на розвитку кореневої системи. І саме стан коренів, а не листя визначає успіх зимівлі будь-яких багаторічних культур. Тому купуйте для осіннього догляду за рослинами спеціальні мінеральні добрива для газонів із позначкою «для осіннього застосування».
Чи поливають газон восени?
Декоративні злаки, як і будь-які інші трав’янисті рослини, потребують регулярного зволоження. Однак, якщо влітку головною проблемою і для газону, і для всього саду був недолік вологи, восени вже виникає небезпека перезволоження. Тому наприкінці сезону траву поливають помірно, з огляду на прогноз погоди, намагаючись застрахувати пагони від впливу надлишку вологи.Восени рекомендується обробити газон аератором-розпушувачем.
Як і навіщо виконують аерацію та/або скарифікацію дерну?
Аерація – це процедура рівномірного проколювання дерну для поліпшення дихання коренів рослин і полегшення вбирання вологи ґрунтом. Скарифікація (розпушування) – це аналогічна, але більш травмівна процедура, під час якої гострі ножі скарифікатора не проколюють дерен і коріння пагонів, а розрізають.
Головна мета цих заходів – поліпшення стану коренів і прикореневого шару рослин, і тому аерацію або скарифікацію варто виконувати не тільки навесні, а й перед осінніми дощами. При цьому ножі скарификатора або пружини аератора-розпушувача ще додатково до проколювання або розрізування верхнього шару дерну видаляють поверхневий шар моху або трав’яної повсті, який блокує проникнення в ґрунт повітря й вологи.
Коли й навіщо виконують піскування та/або вапнування газону?
Скарифікація – це досить травмівна процедура, і для швидкого відновлення трав’яного покриву дерен потребує не тільки удобрювання мінеральними речовинами, а й піскування (або землювання), а також підсіювання невеликої кількості нового насіння.
Глибина аерації залежно від стану галявини може досягати від 5 до 25 мм.Суть процедури піскування (землювання) полягає в рівномірному нанесенні на газон тонкого (2-3 мм) шару дрібного піску або пухкого ґрунту, яким покривають поверхню дерну. Іноді замість піску використовують суміш сухого ґрунту, піску й компосту. А в місцях залисин перед піскуванням на попередньо розпушених ділянках проводять підсіювання злаків і внесення зменшеної норми насіння. Це дає можливість відновити старі, занедбані й поріділі газони.
Окрім того, раз на кілька років у суміш для піскування (землювання) додають вапно. Роблять це для поліпшення кислотно-лужного балансу ґрунту, який поступово закислюється в результаті застосування мінеральних добрив. Норма внесення садового вапна для універсальних газонів становить 100-200 г на 1 м².
- Black Friday 2022: Головний розпродаж сезону з 14 до 30 листопада від AL-KOКомпанія AL-KO оголошує про сезонний розпродаж Black Friday зі знижками на садові товари. Щорічна акція триватиме понад два тижні. З 14 по 30 листопада 2022 ви зможете придбати газонокосарки, аератори, тримери, мотокоси, насоси, подрібнювачі, культиватори, садові трактори та іншу техніку зі знижкою до 26%. Максимальна економія – до 34 500 грн. Встигніть підготуватися та купити техніку! Акція Black Friday, або Чорна п’ятниця, проходитиме по всій Україні, за винятком тимчасово окупованих...Black Friday 2022: Головний розпродаж сезону з 14 до 30 листопада від AL-KO